Jakie właściwości mają druty introligatorskie?
Introligatorstwo jako dział techniki poligraficznej skupia się na tzw. postpressie, czyli obróbce i wykończeniu materiałów uzyskanych w procesie drukowania, w efekcie czego dochodzi do powstania książek, czasopism, katalogów, broszur, notesów i wielu innych produktów. Choć początki tej profesji sięgają już starożytnego Rzymu, to z biegiem czasu przetwarzanie papierowych półproduktów zaczęło przebiegać w coraz to nowy sposób. Spośród stosowanych współcześnie metod do łączenia wydruków najczęściej używa się klejenia lub zgrzewania, jednak w pewnych przypadkach znacznie lepiej sprawdza się łączenie składek poprzez ich zszywanie. Aby szycie było odpowiednio trwałe i estetyczne, wykorzystywane materiały muszą charakteryzować się szczególnymi właściwościami.
W jaki sposób wykorzystuje się drut introligatorski?
Łączenie i oprawianie wyrobów drukarskich – m.in. podręczników, gazet czy kalendarzy – jest ostatnim etapem w procesie poligraficznym. Zajmuje się nim introligator, który przy użyciu specjalnych maszyn i akcesoriów przekształca druki w postaci kartek i składek w wyroby gotowe do wystawienia na półkach w księgarniach. Jedną z metod zszywania arkuszy jest ta wykorzystująca drut introligatorski. Polega ona na przygotowaniu zszywek spinających przygotowane elementy, a następnie połączeniu skompletowanych wkładów, co wykonuje się bocznie lub zeszytowo. W przeciwieństwie do klejenia zszywanie drutem cechuje prostota, łatwość wykonania i mała pracochłonność. Drut introligatorski może mieć przekrój okrągły (o średnicy co najmniej ø = 0,250 mm) lub płaski. Aby wydajność całego procesu poligraficznego pozostała stabilna, pracownie introligatorskie używają drutu nawijanego na szpule – w naszej firmie oferujemy szpule o wadze od 300 do 700 kg.
Czym wyróżnia się drut introligatorski?
Drut introligatorski musi wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością, która umożliwi przekłuwanie stosów arkuszy o nawet znacznej grubości, a jednocześnie nie powinien być zbyt sztywny, aby dało się z niego formować zszywki. Właśnie dlatego wykonywany jest z wysokiej jakości stali, którą poddaje się procesowi żarzenia międzyoperacyjnego. Polega on na rozgrzaniu stali powyżej temperatury rekrystalizacji, wygrzaniu i wreszcie stopniowym wystudzeniu stopu. W ten sposób zmniejsza się twardość stali, a zwiększa jej ciągliwość, co umożliwia późniejszą obróbkę plastyczną na zimno. Ze względu na duże ryzyko korozji drut introligatorski często powleka się galwanicznie cienką warstwą innego metalu (np. miedzi lub cynku). W ofercie naszej firmy znajdują się także druty pokryte różnymi farbami transparentnymi bądź syntetykami (np. nylonem). Dzięki temu nasze produkty zachowują pełną funkcjonalność tradycyjnych drutów, a przy tym wyróżniają się wysoką estetyką wykonania, co pozwala uszlachetniać wygląd opraw przygotowywanych książek.