Czym się różnią druty żarzone od białożarzonych?
Ciepło jako forma przekazywania energii pozwala uzyskiwać zupełnie nowe właściwości materiałów, w tym metali i ich stopów. Jednym z procesów, w którym do produkcji drutów stalowych wykorzystuje się ciepło, jest wyżarzanie. Polega on na ogrzaniu wyrobu do wskazanej temperatury, utrzymywaniu jej na danym poziomie przez określony czas, a następnie powolnym schłodzeniu produktu do temperatury pokojowej. Na skutek wyżarzania dochodzi do złagodzenia wewnętrznych naprężeń stopu, a także jego zmiękczenia i zmiany wielkości ziarna, co czyni go bardziej plastycznym. Chłodzenie zwykle odbywa się w atmosferze ochronnej lub na powietrzu, choć często wykorzystuje się również zasypanie w suchym piasku bądź popiele. W miarę nagrzewania stali do różnych temperatur zmianie ulegają nie tylko jej parametry, ale także kolor – z tego powodu niektóre druty określa się mianem białożarzonych.
Charakterystyka drutów żarzonych
Druty żarzone charakteryzują się niezwykłą elastycznością – są zarówno miękkie, jak i wysoce wytrzymałe. Dzięki temu nadają się do solidnego wiązania różnych elementów i tworzenia trwałych połączeń. W budownictwie tego typu druty wykorzystuje się podczas montażu zbrojenia, w cynkowniach używa się ich do podwieszania elementów, a w sortowniach odpadów – do belowania śmieci. Dodatkowo wyróżnia je odporność na działanie czynników atmosferycznych, co zwiększa zakres ich użytkowania. To niezwykle ważna cecha, ponieważ umożliwia zastosowanie drutów m.in. w rolnictwie i ogrodnictwie, gdzie służą chociażby do podwiązywania roślin. Należy też wspomnieć, że w firmie Herostal do produkcji drutu żarzonego na specjalne zamówienie klienta wykorzystuje się wysokiej klasy gatunki stali, co pozwala na zmniejszenie średnicy drutu przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich niezbędnych właściwości mechanicznych.
Czym wyróżniają się druty białożarzone?
Druty białożarzone to specjalna odmiana drutów żarzonych, które wytwarza się z zastosowaniem atmosfery ochronnej lub redukcyjnej. Ich nazwa pochodzi od koloru światła, którą metal bądź stop emituje w zależności od temperatury osiąganej na etapie wygrzewania – w przypadku barwy białej wartość dla stali wynosi między 1400 a 1550 °C. Dzięki przeprowadzeniu procesu w specjalnych warunkach druty białożarzone wyróżnia jednorodna powierzchnia oraz wysoka jakość wykonania. Ze względu na korzystne parametry mechaniczne druty tego rodzaju znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłu, w tym we florystyce, zdobnictwie czy też sitarstwie. Warto także podkreślić, że w przeciwieństwie do drutów żarzonych, których zakres średnic rozpoczyna się od ø 0,250 mm, oferowane przez nas druty białożarzone osiągają jeszcze mniejsze przekroje sięgające nawet ø 0,200 mm.