Czym charakteryzują się druty florystyczne?
Do ułożenia pięknego bukietu bądź wykonania ozdób przeznaczonych do przystrojenia sali na przyjęcie okolicznościowe nie wystarczą same kwiaty. Niezbędne są również różnego rodzaju akcesoria florystyczne używane do usztywniania i utrwalania przygotowywanych wiązanek. Wiele kwiatów wykorzystywanych do tworzenia kompozycji szybko traci swój pierwotny urok ze względu na tendencję do opadania i wyginania się łodyg pod ciężarem pąków. Z tego względu jedną z podstawowych technik, którą stosuje każdy znający się na swoim fachu kwiaciarz, jest wzmacnianie roślin drutem florystycznym. Dzięki niemu można w prosty sposób zachować piękny wygląd przygotowanych kompozycji, przedłużając jednocześnie ich żywotność. Co jednak sprawia, że druty florystyczne znajdują takie, a nie inne zastosowanie?
Cechy charakterystyczne drutu florystycznego
Drut florystyczny wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest miękki i giętki, a zarazem odpowiednio wytrzymały, co umożliwia swobodne kształtowanie kwiatowych kompozycji, bez wkładania w nie ogromnej siły. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu procesu wyżarzania międzyoperacyjnego (rekrystalizującego). Usuwa on defekty sieci krystalicznej, czyniąc stal bardziej elastyczną. Warto też wiedzieć, że druty florystyczne występują w różnych kolorach, pozwalając tym samym na estetyczne wykończenie wiązanek. Do najbardziej uniwersalnych, a zarazem najchętniej stosowanych wariantów zalicza się drut zielony, który doskonale współgra z roślinami – zarówno tymi żywymi, jak i sztucznymi – przez co jest on praktycznie niewidoczny. Opcji, w które można się wyposażyć, jest jednak znacznie więcej, a dostępne na rynku lakierowane druty florystyczne doskonale sprawdzą się przy produkcji barwnych wieńców, stroików oraz świątecznych aranżacji.
Do czego można zastosować drut florystyczny?
Drut znajduje w branży florystycznej wiele zastosowań, choć zdecydowanie najczęściej używa się go do wzmacniania pąków, łodyg i liści. Można go też wykorzystać celem przedłużenia zbyt krótkich łodyg, całkowitej ich wymiany lub dodania do bukietu mniej typowych dekoracji (np. szyszek, filcu, kory). Jest ponadto powszechnie używany do nadawania odpowiedniego kształtu kwiatowym kompozycjom oraz jako zabezpieczenie gąbki florystycznej. Oferowane przez nas druty florystyczne o średnicy ø = 0,100 mm doskonale sprawdzą się podczas mocowania drobnych elementów do większej konstrukcji. Nieco grubsze druty o średnicy ø = 0,500 mm używa się do drutowania delikatnych roślin, natomiast te sięgające ø = 0,900 mm – do usztywniania pustych w środku łodyg (np. u gerber, cynii, amarylisów). Najgrubsze druty, o średnicy powyżej 1 mm, są z kolei stosowane do produkcji wieńców pogrzebowych oraz kompozycji okazjonalnych, np. na Walentynki, Boże Narodzenie czy Wielkanoc.